Manapság a nyílt forráskódú CMS-ek a legelterjedtebbek, köszönhetően a WordPress-nek. Minden cégméretben és iparágban találkozhatunk vele, hiszen az alaprendszer ingyenessége miatt sok webfejlesztő erre a platformra összpontosít. Ezzel ellentétben az egyedi CMS-ek után licenszdijat kell fizetni, viszont cserébe olyan szolgáltatásokat kapunk, amit a nyílt forráskódú rendszerek nem tudnak biztosítani. Mellette a rendszert folyamatosan karbantartják, ha előfordul hiba azt díjmentesen javítják.
A nyílt forráskódú rendszerek sebezhetősége épp a népszerűségűből adódik, hisz több millióan használják és a támadók pontosan ismerik a rendszer gyenge pontjait, a modulok felépítését, a jelszavak tárolásának mikéntjét ezáltal célzottan tudják támadni a sebezhető pontokat. Ezzel ellentétben az egyedi CMS-ek esetében a támadási felület sokkal kisebb, hiszen a forráskód külső személyek számára nem elérhető.
A tartalomkezelő rendszerek azon túl, hogy magában foglalják a web alapú tartalom publikálást, a formátumok kezelését, lehetőség van a tartalmak verziózására, a változások ellenőrzésére és a tartalomban való keresésre is. Mindamellett lehetőség nyílik arra is, hogy a weboldalak különböző tartalmainak szerkesztéséhez különböző egyedi adminisztrátori jogosultságokat rendeljenek hozzá és kezeljenek.